вівторок, 24 травня 2016 р.

На трасі "Запоріжжя-Маріуполь" (або повернення додому)




Дорога від Поліг до Куйбишева просто зґвалтувала нашу «Тойоту-Королу». А саму дорогу зґвалтувала військова техніка. А нашу країну….
Ми не знали об’їзної дороги, а на блок-посту порадили прямувати отак: «Уже не заблукаєте»…. Ями, ямища, як воронки від снарядів. Здавалося, що збився час, і дорога ота з 1943-го… Це тіло моєї України, понівечене  страшними виразками, вщент напоєними сльозами дощів. То не дорога, не шлях. То руїна… Але ж там, далі, живуть люди; чиїсь матері, брати, сестри. Там, за дорогою, - могили батьків, чиєсь дитинство… Там наша земля! Моя земля. Моє Куйбишеве…
Поверталися об’їзною. Траса колихає – не дає розслабитися. Сумно. Бентежно… Моя Вітчизна. Мої тополі. Мої обрії і моє сонце! Моє повітря… Заглохли…  На центральній вулиці якогось села. Сутеніє. У дворі напроти бігають діти, валують собаки.  Лунають голоси, хтось вкотре виглядає на нас у вікно. Мій чоловік розмовляє з генератором, потім з майстром, що гарантував безпечну подорож. У мене піднявся тиск, і вже байдуже, чи будемо ночувати отут, між чужих будинків, чи поїдемо. Зберігаю вимушений спокій… Поїхали. Уже за селом стали… Знову розмови, але тепер уже з акумулятором…. Поїхали… Заглохли… І заскочила нас ніч. Не даю розпачу шансів. Тамую хвилювання. Чоловік піднімає руку – зупинити якогось жалісливого водія. Я молюся і тру скроні. Дихаю свіжим повітрям. .. Автівки їдуть мимо не зважаючи. Поминальний день позаду. Попереду ніч. Нащо зайвий клопіт?
…На узбіччі зупинився «Жигуль».
-Заглохли?
Петро і Олена – брат і сестра. На могилу до батька в Марянівку їздили, а тепер вертають назад у Запоріжжя - з третьої ранку на ногах. Нашу «красуню-японку» штовхали, заряджали від дротів і врешті-решт винесли вердикт: генератор здох, акумулятор розряджений. Хлопці-запорожці помінялися акумуляторами. Нарешті ми рухалися. Я з тривогою поглядала на дисплей, де час від часу світилося червоним: вкотре сідав акумулятор. Доки їхала, думала про банальну, давно з’ясовану  з літератури річ: світ тримається на добрих людях. Чому стали Петро й Олена? Що їм до нас? Потомлені – зупинилися, штовхали, міркували, дарували свою силу, турботу, тепло. Важко було уявити, що, зневірившись, вони могли покинути нас на дорозі. Взяли відповідальність за нас, за наш порятунок.
Знайшовся у кишені «Цитрамон-форте». Забувся головний біль. І думалося про цих добрих людей. І вірилося, що таких багато. Увесь світ. І так було добре від думок, що попереду уже рідний дім, затишна квартира, теплий душ, свіжа постіль… Зустрічатиме матуся, розкладатимуться гостинці, точитиметься розмова про родичів, село, мамчиних друзів. Так і було. А потім прийшов сон. І останньою картинкою перед забуттям спливли сіра траса, темне помережане золотими зорями небо, світлі обличчя Петра й Олени… Русяве волосся, привітні посмішки, заклопотані рухи…
Петре й Оленочко, спасибі вам! Хай Доля буде прихильною до вас, і нехай боронить вас Бог від усякої хвороби і порожньої дороги!

Немає коментарів:

Дописати коментар