понеділок, 23 травня 2016 р.

Моє серце у Куйбишеві (або Щастя у рівчачку)







  «В горах моє серце…»
Байрон
Селище міського типу – Куйбишеве, моя сердешна Вітчизна, пуповина, що єднає мене з Україною і Всесвітом. Якщо уявити людину у цілісному зліпку тих місць, де проходило її життя, то Запорізька область, Дніпропетровськ, Львів –
видадуться моєю плоттю, а Куйбишеве – серцем.
8 травня я знову увійшла до Храму мого дитинства, мого життя – на вулицю Заводську, мощену бруківкою. У дитинстві вона пагорбом виступала між двома рядами охайненьких будинків, а нині вгрузла у землю, ніби провалилася, втомилася від служіння, охляла. Раніше вулицю з обох боків супроводжували неглибокі рівчачки (тепер вони зрівнялися) – ними вода під час дощів і снігів струмувала в ставки, в балку. У них, у таких затишних, вкритих травичкою, літніми вечорами збиралися ми – діти-підлітки з вулиці: двоє дівчаток і до десятка-півтора хлопців. Збиралися, щоб погомоніти, пореготати, а перш за все – послухати, як говорить і що каже міська цікава дівчина, себто я. Це я тепер розумію: була для них дивом, найжаданішим мультфільмом, найкращим телефільмом. Ні, одяг мій був звичайнісінький, речей дорогих не було, говорила з друзями українською (соромилася говорити російською, хоч ніхто, ясна річ, мені не забороняв) – нічого особливого.  Але якийсь магніт притягував кожного вечора дітей різного віку до нашого двору. І цей магніт був мій язик. Я переповідала їм «Записки Шерлока Холмса», страшилки Едгара По, вигадувала карколомні історії за своєю участю і без. Слухачі мали улюблені сюжети й часто замовляли: «А тепер про Шерла (Холмса)», або «Ану розкажи, як ти там, у індійських джунглях», або «Ану про обізяну на вулиці з моргом»… І я соловейком заливалася, не усвідомлюючи, що залучаю моїх товаришів до великої скарбниці світової культурної спадщини.
… Цього разу ми знову зустрілися на гробках. Проводки… Три Володьки, Стасік, Ірина…Помянувши родичів, почали згадувати… І сміх, і радість, і бриніло щастя над головою, і накрило дитинство ніжним крилом, і наші дорогі родичі були молоді і живі, а ми малі були і безтурботні. І збирало нас тоді Слово, і єднало, і дарувало світи небачені, і полишало сподівання, що увійдуть вони у наше життя нехай не казкою, то злагодою, затишком і сім’єю. І усі ми, через тридцять з лишнім років, відчували, що було то справжнє, прекрасне, неповторне. Одне велике літнє щастя на усю нашу вулицю – щастя спілкування і щирої приязні.

Немає коментарів:

Дописати коментар